Läti-Eesti piiri lähedal Belava piirkonnas ründas karu mitut hobust, üks mära sai väga tõsiseid vigastusi ja tuli magama panna.
Läti Metsandusuuringute Instituut “Silava” teadusassistent Alda Stepanova kontrollis sündmuspaika koos looduskaitseosakonna ja riikliku metsateenistuse töötajatega ja ütles Medibamile, et kuigi hobuste omanikud polnud päris kindlad, et karu ründas mitu korda, siis märgid ja sündmuse käik viitavad sellele.
„Üks hobune oli varem sarnasel viisil vigastada saanud, kuid omanikud ei teavitanud kedagi, sest arvasid, et vigastused tekkisid hobuste omavahelisest võitlusest. Vigastatud loom oli täkk. Need on Koniki tüüpi hobused, kes elavad karjades ja täkud kipuvad omavahel võitlema,” selgitas Stepanova.
Mära oli tükkideks rebitud ja tema puusapiirkonnas olid nähtavad haavandid, mis on väga sügavad. Vigastuste kuju näitab selgelt, et need tekitas karu.
Instituudi spetsialistid püüdsid koguda ka proove, et karu saaks geneetiliste analüüside abil tuvastada. Tarastatud ala on aga suur ja hobuseomanik ise ei osanud näidata täpset kohta, kust karu koplisse sisenes ja rünnak toimus. Kõikides koplites ringi käies märgati mitmeid kohti, kus kolmekihiline okastraataed oli maha rebitud ja karu võis koplisse siseneda. Siiski õnnestus neil leida karvu, mis suure tõenäosusega kuuluvad karule. Sellest tehakse täpsemad analüüsid.
Kontrolli käigus märgati ka teist hobust, kellel oli karu küünistustega armid. Kriimustus oli küll juba veidi paranenud, kuid selle muster on väga tüüpiline karule.
Spetsialist rõhutas, et karja saab karude eest hästi kaitsta elektrikarjuse abil. Seda tõestavad ka mesinike kogemused, kes sel viisil oma mesitarusid kaitsevad. Karu on väga tark loom ja õpib kiiresti, et elektrikarjuse lintidest tuleks eemale hoida. Muidugi, pärast esimest kokkupuudet püüab ta kuidagi takistusest mööda pääseda. Seetõttu tuleb tara paigaldada mitmele tasandile.