18.–20. juunil toimus Belgias Libramont-Chevigni linna lähistel Freux`s CIC-i ITEB aastakoosolek. Kohal olid Soome, Eesti, Rootsi, Suurbritannia, Leedu, Tšehhi, Rumeenia, Prantsusmaa, Hollandi ja korraldajamaa Belgia trofeenõukogude liikmed.
Eesti trofee eksperte esindasid koosolekul Eesti trofeemõõtmise nõukogu liikmed ITEB asepresident Andres Lillemäe ja Eesti trofeeregistri sekretär Anne Reitel.
Ülevaade CIC-i tööst ja andmebaasist
Rahvuslikud nõukogud andsid aru möödunud aasta tegevustest. Kuulati CIC-i asedirektori Arno Wimpffeni ülevaadet trofeehindamise süsteemi hetkeseisust, finantsolukorrast ja plaanidest.
Erilise tähelepanu all oli CIC-i trofeemõõtmise andmebaas. Jätkuvalt on sihiks suurendada andmebaasi väärtust teadusliku info allikana, mis eeldab andmesisestuse mahu olulist suurendamist, vigade vältimist ja täiendava bioloogilise info lisandumist, millest esmajärjekorras võetakse teadlaste soovitusel arendusse uluki tabamiskoha geolokatsiooni lisamine andmebaasi.
Otsustatakse suurendada vanemekspertide vastutust oma riigi mõõtjate töö eest ning laiendatakse vanemekspertide õigusi kontrollida mõõtjate poolt sisestatud trofeeandmete korrektsust ning parandada avastatud vigu.
Põhjalikult arutati juba kümme aastat kasutuses olnud CIC-i veebipõhise andmebaasi uuendamise majanduslikke võimalusi.
Praktiline töö ja standardite täiendamine
Praktilise trofeemõõtmise teemablokis vaadati üle eelmisel aastakoosolekul tehtud otsuste täideviimise staatus, seejärel:
1) kinnitati kolju pikkuse mõõtmise juhendi täiendus,
2) kinnitati šaakali (Canis aureus) uued medalimiinimumid,
3) kinnitati EST-FIN töögrupi poolt ettevalmistatud mets- ja kivinugise (Martes martes ja Martes foina) koljude medalimiinimumide ettepanek,
4) kinnitati Šoti punahirve (Cervus elaphus scotticus) medalimiinimumide muutmise ettepanek,
5) kinnitati muntjaki (Muntiacus reevesi) uued medalimiinimumid,
6) tutvustati EST-FIN-RUS töögrupi ühistööna valminud siberi metskitse (Capreolus pygargus) ebatüüpilise sarve hindamisjuhendit, mis ei leidnud seekord veel üksmeelset heakskiitu ning pandi ootele lootuses saada kunagi Vene kolleegid laua taha teemat kaitsma,
7) võetakse tööplaani CIC-i veebipõhise hindamisjuhendi tekstide korrastamine, täiendamine, parandamine.
Tõise päeva lõpetuseks külastati Bertrix` kümne viimase aasta hirvetrofeede näitust.
Anne Reitel
CIC-i vanemekspert